Rozdzielnice elektryczne dla Ciebie | FAQ

Rozdzielnice elektryczne

Doskonale wiemy, że zanim kupisz rozdzielnicę elektryczną chciałbyś zapytać o kilka rzeczy. Poniżej zamieściliśmy najczęściej pojawiające się pytania dotyczące rozdzielnicy elektrycznej. Jeśli znajdziesz odpowiedź na swoje wątpliwości – bardzo się cieszymy. Jeśli Twojego pytania nie ma na liście poniżej – skontaktuj się z nami i prześlij swoje pytanie (sklep@takjasno.pl) – na pewno dopiszemy je na tej stronie.

 

rozdzielnice elektryczne

– bez tajemnic –

Czy musi być i po co jest wyłącznik główny ?

Nie musi go być, rozdzielnice elektryczne nie muszą posiadać wyłącznika głównego, ale jest on bardzo przydatny, a czasami nawet wymagany. Wyłącznik jest umieszczony w miejscu łatwo dostępnym, co jest bardzo ważne w przypadku, gdy istnieje potrzeba szybkiego wyłączenia urządzenia. W przypadku awarii albo wypadku na budowie szybko i prosto można odciąć zasilanie rozdzielnicy.

Jaką wybrać rozdzielnicę z licznikiem czy bez licznika ?

To zależy, czy chcesz się rozliczać ze zużytej energii czy nie masz takiej potrzeby. Rozdzielnice z licznikiem są stosowane w celu pomiaru ilości zużytej energii elektrycznej przez daną nieruchomość (budowa, budynek mieszkalny, dom jednorodzinny, budynek biurowy lub zakład produkcyjny). Rozdzielnice z licznikiem umożliwiają dokładne określenie ilości zużytej energii elektrycznej w czasie budowy i stanowią podstawę do określenia wysokości rachunków za energię elektryczną.

Jakie zabezpieczenia powinna mieć rozdzielnica elektryczna ?

Wszystko zależy od ilości gniazd. Zazwyczaj każde gniazdo posiada oddzielny bezpiecznik różnicowo-prądowy. Rozdzielnica elektryczna powinne posiadać wyłącznik główny. Przykładowo: 1 x RCD 40A/4/0,03A plus MCB 63A 3p-C plus MCB 32A 3p-C plus MCB 16A 1p-C. Gniazda 250V mogą posiadać jedną wspólną różnicówkę do kilku gniazd. Współczynnik bezpieczeństwa powinien być na poziomie IP 54.

Czy są rozdzielnice elektryczne z oświetleniem ?

Rozdzielnica elektryczna może posiadać własny naświetlacz LED o mocy 20W z szybą ochronna z grubego 8 mm poliwęglanu. Naświetlacz informuje, że rozdzielnica jest podłączona do zasilnia i umożliwia pracę nawet przy braku zewnętrznego oświetlenia. Naświetlacz jest podłączony do zasilania przed wyłącznikami różnicowo-prądowymi.

Jak ważny jest stojak rozdzielnicy ?

Rozdzielnica powinna być osłonięta metalowymi kątownikami i daszkiem w celu ochrony przed opadami atmosferycznymi i przed uszkodzeniami mechanicznymi. Dodatkowo belka łącząca nogi stojaka powinna zapewniać stabilność konstrukcji w każdej sytuacji, zwłaszcza na miękkim podłożu. W mniejszych rozdzielnicach istnieje możliwość demontażu nóg na czas transportu.

Czy można transportować rozdzielnice elektryczne ?

Oczywiście. Przed przenoszeniem należy jednak odłączyć rozdzielnicę od napięcia. W zależności od modelu rozdzielnice elektryczne posiadają rączki (uchwyty) z dwóch stron, aby poradziła sobie nawet jedna osoba. Większe rozdzielnice posiadają koła transportowe ułatwiające przemieszczanie rozdzielnicy w inne miejsce.

Kiedy kupić rozdzielnicę, a kiedy wypożyczyć ?

Decyzja, czy kupić czy wypożyczyć rozdzielnię na budowę, zależy od wielu czynników, takich jak budżet, czas trwania projektu, potrzeby powtarzającego się użytkowania oraz indywidualnych preferencji. Oto kilka kwestii, które warto rozważyć przy podejmowaniu decyzji: budżet, czas trwania projektu, częstotliwość użytkowania, dostępność.

Ile gniazd musi mieć rozdzielnica elektryczna ?

Rozdzielnica elektryczna jest dopasowana do potrzeb i posiada różną ilość gniazd trój fazowych w zależności od modelu. Na ogół spotyka się rozdzielnice z jednym lub dwoma gniazdami 63A oraz 16A. Bardziej popularne są urządzenia 32A dlatego rozdzielnice posiadają od jednego do czterech takich gniazd. Natomiast gniazda 250V są szeroko wykorzystywane i rozdzielnice posiadają dwie, trzy, cztery sztuki. Nawet spotyka się sześć i osiem gniazd 220V.

Czy rozdzielnice elektryczne posiadają gwarancję ?

Wszystkie rozdzielnice elektryczne posiadają gwarancję producenta na 3 lata od momentu zakupu. Z doświadczenia wiemy, że rozdzielnice są dobrej jakości i wytrzymują znacznie dłużej. Nawet przy intensywnym użytkowaniu (wypożyczalnia sprzętu).

Jaka jest wodoszczelność (IP) rozdzielnic elektrycznych ?

Współczynnik bezpieczeństwa powinien być na poziomie IP 54. Zgodnie z oficjalną wykładnią, cyfra 5 potwierdza ochronę przed pyłem, a cyfra 4 przed niewielką ilością wody bryzgającą z dowolnego kierunku. Dodatkową ochronę przed opadami zapewnia metalowy daszek. W praktyce przekłada się to na ochronę przed zachlapaniami.

Jakie są wymiary i waga rozdzielnic elektrycznych ?

W zależności od modelu - wymiary są różne. Warto sprawdzić dla danej rozdzielnicy elektrycznej wymiary oraz zastanowić się, czy będzie ona przenoszona z miejsca na miejsce (na kołach), czy będzie raczej stała w jednym miejscu (dowolnie duża). Często spotykane wymiary to 90x50x45 cm (mała rozdzielnica) lub 120x98x46 cm (duży model).

Czy mogę zobaczyć schemat rozdzielnicy elektrycznej ?

Oczywiście, że tak. Schematów należy szukać przy opisie danej rozdzielnicy. Na wygląd schematu duży wpływ ma ilość i rodzaj gniazd oraz ilość zabezpieczeń. Schematy rozdzielnic elektrycznych nie są tajemnicą i pozwalają elektrykowi na analizę danego rozwiązania.

Kim jest producent oferowanych rozdzielnic elektrycznych ?

Większość rozdzielnic elektrycznych w sklepie www.takjasno.pl dostarcza firma PARTNERSITE sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu. Specjalizuje się w rozwiązaniach dla budownictwa. Oprócz rozdzielnic elektrycznych dostarcza również maszty oświetleniowe na plac budowy i nie tylko.

Kto dostarcza zabezpieczeń oraz osprzętu siłowego ?

W rozdzielnicach elektrycznych zastosowano zabezpieczenia firmy Kanlux. Producentem osprzętu siłowego jest natomiast Grupa PC Electric GmbH z siedzibą w Austrii lub SEZ z siedzibą w Słowacji. Zapewniamy, że podzespoły są najwyższej jakości i spełniają wszystkie normy (w przeciwieństwie do tanich chińskich odpowiedników).

Jakie jest przeznaczenie rozdzielnic elektrycznych ?

Rozdzielnica elektryczna może mieć przeznaczenie w wielu różnych miejscach: zasilanie na placu budowy, działka kempingowa, podczas prac wykończeniowych. Z rozdzielnic elektrycznych korzystają: firmy rentalowe (wypożyczalnie sprzętu budowlanego), firmy budowlane (gdy obsługuje kilka placów budowy), przemysł lub produkcja (podłączenie maszyn) oraz prywatni odbiorcy (potrzeba na czas budowy).

Dlaczego trzeba uważać na cenę przy zakupie ?

Gdy kupujesz taniej może być bez gwarancji. Uważaj, bo niska cena często nie zawiera typowej gwarancji lub tylko w ograniczonym zakresie. Możesz nabyć również egzemplarz powystawowy. My sprzedajemy tylko nowe produkty. Tańsze mogą być używane, zwrócone lub powystawowe. Uważaj na ukryte koszty. Rozdzielnica może być pozornie tańsza, ale dostawa może być bardzo droga. U nas kupujesz towar prosto od producenta. Unikamy odpowiedników i podróbek. Tutaj możesz liczyć na jasne zasady, czytelne opisy, szybką dostawę, ofertę i proformę.

Kiedy się mówi „erbetka” zamiast rozdzielnicy elektrycznej ?

W języku polskim te dwa słowa brzmią bardzo podobnie. Nie ma się więc co dziwić, że specjaliści często mówią rozdzielnia zamiast rozdzielnica i odwrotnie. Często również się słyszy, że zamiast hasła rozdzielnica używane jest potoczne eRBetka (od urządzenia RB).

Czym się różni rozdzielnia od rozdzielnicy elektrycznej ?

Rozdzielnia elektryczna to pomieszczenie, które jest przeznaczone do ustawienia szaf czy skrzynek rozdzielczych umożliwiających dalszy podział prądu w ramach budynku czy danego obiektu. W rozdzielni (pokoju) znajdziemy rozdzielnice. Rozdzielnica elektryczna to samo urządzenie zmieniające prąd o wysokim napięciu na odpowiednio mniejsze lub posiadające odpowiednią ilość potrzebnych gniazd (16A, 32A czy 64A). Rozdzielnice można podzielić na wiele sposobów: na plac budowy lub do danej operacji w domu, jeśli potrzeba więcej określonych gniazd, do prac potrzebna jest siła dla paru urządzeń, gdy zabraknie prądu w czasie remontu, gdy pracuje kilka różnych zespołów, gdy potrzeba prądu.

wszystko, co chcesz wiedzieć o

rozdzielnicach elektrycznych

ale wstydzisz się zapytać