Gdzie ustawić maszt z oświetleniem?
Jeśli pragniesz ustawić oświetlenie pierwszą rzeczą, którą musisz wziąć po uwagę jest odpowiedź na pytanie: gdzie chcesz ustawić lampy na stojaku? W zależności od przeznaczenia oraz indywidualnych potrzeb możemy się spotkać z różnymi typami nawierzchni, na których nasz maszt musi stabilnie stać.
Szczególnie ważne jest to na placu budowy, gdzie spotykamy przeróżne warunki terenowe. Czasami maszty z lampami stoją bardzo solidnie na utwardzonym terenie jednak po kilku dniach z opadami deszczu okazuje się, że utwardzony plac zmienił się w prawdziwe bagno. Niestety grząski teren i błoto nie zapewniają masztom stabilności i może dojść do przewrócenia się stojaka.
Gdy stojak się przewraca
Upadek stojaka w większości przypadków nie jest groźny dla samych lamp. Ponieważ same naświetlacze są wykonane w technologii LED i są przygotowane na takie zdarzenia. Sprawdź zanim rzucisz. Odporne są tylko te lepsze, zazwyczaj trochę droższe. Ponieważ lampy nie mają ruchomych elementów są wytrzymałe na niezaplanowane uderzenia.
Dużo ważniejszym czynnikiem w czasie wywracania się masztu jest bezpieczeństwo. Często sam słup może wyrządzić krzywdę osobie znajdującej się z pobliżu. Szczególnie, gdy masz ma 5 metrów wysokości to jego „zakres rażenia” to okrąg o promieniu 5 metrów. Drugim tragicznym skutkiem może być nagła utrata światła, czyli oświetlony teren staje się nagle ciemny. Ma to ogromne znaczenie, gdy po budowie poruszają się samochody lub inne maszyny.
Statyw na twardej podłodze
Właściwie w sytuacji, gdy mamy do czynienia z utwardzoną podłogą lub wstępną betonową wylewką, nie trzeba się dodatkowo przejmować, czy nasz stojak będzie stał. Chociaż maszty są bardzo lekkie to dzięki dużemu rozstawowi nóg (około 1.5 metra) zapewniają dużą stabilność. Stojaki są solidne i wytrzymałe, a bolec blokujący uniemożliwia upadek samej lampy. Często same nogi są podwójne, co dodatkowo wzmacnia ich konstrukcję i wpływa na stabilność.
Nieważne czy potrzebujesz oświetlić ścianę do tynkowania lub malowania, może jesteś fotografem i chcesz doświetlić plan zdjęciowy, może potrzebujesz więcej światła na linii produkcyjnej – twarda podłoga umożliwi Ci wykorzystanie każdego statywu z oświetleniem.
Przenośne na stojaku
Chociaż szerokie rozstawienie diod LED w naświetlaczach umożliwia oświetlanie znacznego obszaru to zawsze masz możliwość przestawienie stojaka w inne miejsce. Maszt jest na tyle lekki, że bez problemu przeniesiesz go w inne miejsce. Tam gdzie jest potrzebny (do malowania) lub gdy chcesz oświetlić przedmiot pod innym kątem (robienie zdjęć, produkcja).
Po demontażu lamp możesz wykorzystać statyw do innych celów. Statyw jest cynkowany i malowany antykorozyjną farbą więc nie ulegnie on korozji nawet podczas deszczu, chlapania.
Maszt na niepewne podłoże
W sytuacji, gdy nie ufasz zbytnio temu, że maszt będzie stać w danym miejscu możesz go przymocować do podłoża. Ma to zastosowanie w sytuacjach, gdy mocne podmuchy wiatru mogą przewrócić stojak. Pomyśl o zakotwiczeniu jeśli dany maszt ma stać w danym miejscu przez dłuższy okres. Wiele masztów posiada specjalne otwory umożliwiające przykręcenie całości do podłoża. Istnieją również specjalne nóżki do zakotwiczenia, które pomagają przymocować maszt do podłoża.
Zaopatrz się w kotwy na nogi stojaka, a bez problemu przytwierdzisz go do podłogi. Pamiętaj, aby kupić odpowiednią liczbę stóp (kotw) na każdą nogę stojaka. Maszty firmy Partnersite albo posiadają wzmocnienia albo otwory do mocowania albo są przystosowane do mocowania specjalnych nóżek.
Rozwiązania na miękkie podłoże
Gdy maszt ma stać na budowie lub w terenie narażonym na trudne warunki atmosferyczne warto pomyśleć o masztach dedykowanych pod takie warunki. Posiadają one specjalnie spłaszczone nogi z otworami do zakotwiczenia, które zwiększają stabilność nawet na miękkim podłożu.
Konstrukcja takich masztów jest cięższa niż innych stojaków z oświetleniem. Maszty dedykowane dla budownictwa charakteryzują się wytrzymałą i solidną budową. Aczkolwiek system składania i rozkładania masztu jest bardzo prosty. Dodatkowe rączki (uchwyty) zdecydowanie ułatwiają podnoszenie belki głównej. Całość jest malowana antykorozyjną farbę, a elementy narażone na rdzewienie są ocynkowane.
Tutaj zobaczysz produkty z serii oświetlenie budowy w naszym sklepie.