Czołówka nie tylko na budowie

czołówka

Czołówka, czyli latarka czołowa

Wybór wydaje się prosty. Często najważniejszą cechą latarki czołowej (czołówki) jest…. cena. W zasadzie czołówkę można kupić od kilkunastu do kilkuset złotych. Nasuwa się pytanie: skąd taka różnica?

Istotnym parametrem jest zarówno moc takiej latarki oraz jej jakość. W dużej mierze zależy czy czołówka jest tanim produktem z Chin, czy spełnia trudne wymagania.

Czołówka może być bardzo lekka w opisie na stronie sprzedawcy, ale nikt nie mówi, że do wagi należy dodać jeszcze 4 bateria AAA. Świecąca latarka może ważyć nawet dwa razy tyle, co pusta.

PRZEZNACZENIE CZOŁÓWKI

Do czego potrzebujesz latarkę czołową ?

budownictwo, praca wokół domu
namiot, wędkowanie, kemping
jogging (bieganie)
jazda na rowerze
turystyka górska / wspinaczka
sporty zimowe

Źródło światła

W czołówkach nie używa się już żarówek. Aktualnie, najczęściej stosowane są wysokiej jakości diody LED. Spełniają one kilka ważnych warunków. Są wytrzymałe, odporne na wstrząsy, zderzenie, mają wysoka wydajność z niskim zużyciem energii, mają małe wymiary.

Waga

Niestety czołówka zasilana zwykłymi bateriami waży czasami niemiłosiernie dużo. Dlatego idealnym rozwiązaniem jest akumulator, który można doładować kablem USB. Z jednej strony nie zwiększa to masy latarki, a z drugiej pozwala na wielokrotne ładowanie czołówki i znaczną oszczędność na kupowaniu kolejnych bateryjek.

Latarka czołowa przeznaczona do oświetlenia w czasie prac montażowo-remontowych.

Czołówka posiada 6 trybów pracy:

  • skoncentrowany
  • skoncentrowany – 50% mocy
  • rozproszone – świecą tylko dwie skrajne diody
  • pełna moc – centralne plus dwa boczne źródła
  • ostrzegawcze czerwone
  • ostrzegawcze migające światło
Latarka czołowa 6 trybów pracy

Zasięg latarki

Sam zasięg światła odgrywa mniejszą rolę w przypadku czołówek wykorzystywanych na budowie. Tutaj liczy się natomiast możliwość odpowiedniego ustawienia kierunku padania światła. Warto, aby zamiast dopasowywania oświetlenia poprzez ruchy głową, latarka czołowa posiadała własny system przechylenia i dawała możliwość świecenia wyżej i niżej.

Strumień świetlny

Latarki (czołówki) wykorzystywane w pracy powinny posiadać kilka trybów świecenia. Od skoncentrowanego strumienia świetlnego, przez rozproszone światło (świecące na boki), aż do światła czerwonego.

Zasilanie latarki czołowej

Najlepszą opcją, jeśli chodzi o zasilanie, to baterie Li-Ion z możliwością ładowania. Ładowanie zazwyczaj odbywa się przy pomocy portu USB, a energię można pobierać z gniazda samochodowego, powerbanku czy wygodnie w domu za pomocą ładowarki, komputera.

Tanie modele mają wyłącznie możliwość zasilania bateriami AA oraz AAA, które występuję w większości czołówkach hobby oraz sportowych.

Regulacja pasków

Czołówka powinna na Twojej głowie idealnie leżeć. W żadnym wypadku nie może uciskać ani nie powinna się ześlizgiwać. Opaska latarki powinna posiadać domieszkę wełny w celu wyeliminowania podrażnień skóry nawet przy długotrwałym użytkowaniu. Latarka na placu budowy powinna być wyposażona w zaczepy do kasku.

Dodatkowe zalety czołówki

Niewątpliwie dużą zaletą czołówki jest funkcja załączania poprzez czujnik ruchu. Odporność na warunki zewnętrzne i stopień ochrony IP 54. Gwarancja lampy oraz żywotność rzędu 15.000 godzin.

Czujnik ruchu

Latarka czołowa posiada funkcje załączania poprzez czujnik ruchu.

Dobry akumulator

Akumulator latarki o pojemności 1200 mAh jest ładowany przez wejście USB (micro USB)

Zaczepy na kask

Latarka czołowa jest nie spada z kasku, wyposażona w 4 zaczepy do kasku budowlanego.

Wygoda dopasowania

Latarka czołowa daje możliwość przechyłu i dopasowania kierunku oświetlenia.

ProduKT MARKI:
KOD ProducentA:

16102

MODEL:

LSR 5HF

Przy okazji zajrzyj na stronę producenta: www.partnersite.eu

zobacz również latarkę warsztatową lub czołówkę w naszym sklepie.

KILKA SEKUND ŚMIECHU

Tak również można sobie poradzić. Ponieważ takie rozwiązanie jest bardzo niewygodne i bardzo niebezpieczne – polecamy pomyśleć o inwestycji w latarkę czołową.